בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
מדיני-ביטחוני 
שכר משופר ו"דירוג קרביות": כך יילחם צה"ל בירידה בגיוס לשירות קרבי 

שכר משופר ו"דירוג קרביות": כך יילחם צה"ל בירידה בגיוס לשירות קרבי

 
מדיני-ביטחוני |
 

בעקבות הדעיכה במוטיבציה לשירות בתפקידי לוחמה במחזורי הגיוס האחרונים, החליט הרמטכ"ל על שורת צעדים משמעותיים. בין השאר תיעשה הבחנה בין "לוחמי חוד", שיקבלו תוספת במשכורת וכרטיס הטבות, ובין "לוחמים". ביחידות העילית השירות יוארך לשמונה שנים. איזנקוט: "מודיעין וסייבר חשובים, אבל הכי חשוב זה הלוחמים. יש פה אמירה ערכית"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

שינויים בהגדרת הלוחם בצה"ל: הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, אישר לאחרונה שינויים בהגדרת הלוחמים בצה"ל. על-פי ההחלטה, מעתה תוגדר קטגוריית לחימה חדשה של "לוחמי חוד", אליה ישויכו החיילים במערכים המתמרנים שמסכנים את חייהם. החיילים המשרתים בשאר המערכים ומוגדרים כ"לוחמים", יישארו בקטגוריה הנוכחית.


על פי התכנית החדשה, כל החיילים יחולקו על-פי שיוך למערך הקרבי או למערך העורפי. גולת הכותרת של חיילים המשרתים במערך הקרבי תהיה "לוחם החוד". לצורך העניין, חיילי החי"ר והשריון, שמהווים חלק מהמערך המתמרן, יוגדרו בעקבות זאת כ"לוחמי חוד".


כתבות נוספות בחדשות 10: צבא וביטחון >>

אחרי סוריה: בחיזבאללה יודעים - המערכה הבאה היא מול ישראל

ליברמן על חוק הגיוס: "על מי שיסרב להתגייס ניתן להטיל רישום פלילי"

"מול התרגיל של צה"ל - חיזבאללה מתאמן גם הוא על תרחיש לחימה"

 

 
חיילים באימון
 חיילים באימון   צילום: GettyImages/אימג'בנק 
 

תת-הקטגוריה השנייה במערך הקרבי תכלול "לוחמים": הם יוגדרו כ"חיילי המאומנים לפעול במרחב מבצעי המגע כדי לפגוע באויב, בין אם באופן ישיר ובין אם כחלק מצוות באמצעי לחימה, תוך סיכון חייו".


הקטגוריה השלישית לחיילים שיוגדרו גם הם כקרביים תהיה "חייל תומך לחימה מבצעי", שיוגדר כ"חייל המאומן לפעול במרחב מבצעי המגע תוך סיכון חייו בתפקידים עזר לפיקוד ושליטה, מודיעין, מנהלה".


הקטגוריה האחרונה, המערך העורפי, תכלול תומכי הלחימה. הם מוגדרים כ"כלל החיילים שאינם מסכנים את חייהם ברמת פעילות א'". במערך זה ישרתו גם חיילים שיוגדרו כחיילים עורפייםמדובר בחיילים "המשתייכים ליחידה אשר איננה מיועדת לפעול במרחב מבצעי המגע. לעיתים ולפרק זמן קצב, נדרש לפעול במרחב מבצעי המגע תוך סיכון חייו".

 

 
חיילים קרביים של צה"ל בשטח
 חיילים קרביים של צה"ל בשטח   צילום: רויטרס 
 
 

השלכות ההחלטה על צה"ל

שינוי משמעותי ביותר יחול על שירותם של לוחמי יחידות העילית הקרביות המובחרות ביותר - סיירת מטכ"ל, שלדג, שייטת 13 ויחידת החילוץ וההצלה של חיל האוויר 669. חייליהן יידרשו לשרת שמונה שנים: שנתיים ושמונה חודשים בשירות חובה, שנתיים של לימודים על חשבון הצבא, ואז יחלו בשירות קבע כלוחמים, עד תום שירותם. לוחמי סיירת מטכ"ל שהתגייסו במחזור האחרון כבר חתמו על התכנית החדשה. בשל ההחלטה, מעתה יתגייסו ליחידות אלה פחות לוחמים מידי שנה, שכן הלוחמים ביחידות אלה יישארו בצבא לתקופה ארוכה יותר. כתוצאה מכך יתגייסו פחות חיילים ליחידות הללו ויתקיימו פחות הכשרות.

 

הרמטכ"ל ציין שלשום (שלישי) כי בימים אלה נבחן גם מסלול השירות בחטיבת הקומנדו, השניות בחשיבותן: אגוז, מגלן, דובדבן ורימון. המתגייסים לחטיבה הוחתמו לשנת שירות בתנאי קבע, והיחידות תוכלנה להחתים אותם לארבעה עד שמונה חודשי שירות נוספים.


בעקבות ההחלטה החדשה תיווצר הבחנה גם בין מערכים כמו חיילי מערך ההגנה האווירית, המוגדרים כלוחמים אך אינם מסתערים על האויב ומסכנים את חייהם, לבין מערכים אחרים, כמו לוחמי החי"ר והשריון - שכן עושים זאת. "השיבוץ הרצוי הוא ללוחם חוד בצה"ל", אמר אתמול הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט. "המעשה המשמעותי ביותר הוא ללכת ליחידות הלוחמות בצה"ל, וכדי שזה לא תהיה רק אמירה מהפה אל החוץ, זה צריך לבוא לידי ביטוי גם במסר הערכי; משם זה מתחיל. אנשי הסייבר חשובים, אבל הדבר החשוב ביותר לצבא זה הכוח הלוחם".

 

 
שינויים נרחבים בצה"ל. הרמטכ"ל גדי איזנקוט (ארכיון)
 שינויים נרחבים בצה"ל. הרמטכ"ל גדי איזנקוט (ארכיון)   צילום: חדשות 10 
 

עוד התייחס רא"ל איזנקוט לירידה בנתונים על הירידה הגיוס לשירות קרבי: "מעמד הלוחם בצה"ל זו סוגיה שאנו עוסקים בה שנים ארוכות, מתוך הבנה שיש תהליך רב שנתי של ירידה איטית בנכונות ללחימה, מ-74% ל-71% או 67%, תלוי בעונות הגיוס". איזנקוט הסביר את התפישה העומדת מאחורי השינוי: "בקצה החוד של צה"ל הדבר החשוב ביותר זה הלוחמים. מודיעין חשוב, סייבר חשוב, אך החשובים ביותר הם הלוחמים. יש פה אמירה ערכית, אך היא לא מספיקה לבדה ולכן נקטנו בצעדים שמעבירים את המסר על הוקרת הצבא את לוחמיו"


וכיצד עוד יבוא הדבר לידי ביטוי בקרוב מאוד? הרמטכ"ל מסביר: "יש לתעדף אותם בבסיסים, בציוד בלימודים במדים, כדי שיבינו שהמדינה מוקירה את משרתיה. אי אפשר להביא חיילים לסכן את חייהם ב-1,700 שקל". החל מה-1 בנובמבר יקבלו לוחמי החוד בשנת שירותם השלישית שכר של 2,000 שקלים בחודש: כדי להביע הוקרה ללוחמים, לא קונים אותם ב-300 שקלים לחודש. אי אפשר להביא חיילים ליחידות הלוחמות, לסכן את חייהם ולתת 700 שקל", הבהיר. הרמטכ"ל חשף שינוי נוסף במסגרת התכנית: "הרצון להגדיל את היקף הסמלים שייחדו את הדרג הלוחם בצה"ל".


עוד פירט איזנקוט על הצעדים ל"מלחמה בתרומות", לדבריו, ובהוצאות על ציוד שמקורן הוא הורי החיילים. "הדבר הבא הוא להפסיק את הרכש של וסטים וציוד ושלוקר ומשקפיים, הקצנו לכך כ-70 מיליון שקל בשנה. לוחמי החוד יקבלו כרטיס מוטען ב-1,000 שקלים למסעדות, תלושים לסרטים, לאטרקציות ולביגוד ספורט. בנוסף, הם יזכו לתעודת הלוחם לאחר 18 חודשי שירות ויקבלו הטבה נוספת - טיול שחרור".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by