בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בר דעת 
הרצאה בשתי דקות: מלחמת מים 

הרצאה בשתי דקות: מלחמת מים

 
בר דעת |
 

יש דברים שאנחנו לוקחים כמובן מאליו, למשל מים. אבל בשתי הדקות הקרובות אנחנו נגלה שיש כמה מדינות שעבורן מים זו סיבה למלחמת הישרדות. פרופ' רם שפינר, ראש המחלקה להנדסה במכללה האקדמית כנרת, יסביר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

יש הרבה גורמים למלחמות היום - אנחנו שומעים על דאעש, נפט, סכסוכים על שטחי מריבה וסכסוכים על רקע דתי, אך האם ידעתם כי הסכסוכים סביב נושא המים מהוים גורמים מרכזיים בסכסוכים בינלאומיים העשויים להביא בעתיד למלחמות קשות בין מדינות שכנות?


נתחיל בזה שאם נחלק את כמות המים בעולם למספר האנשים על כדור הארץ הרי שיש מספיק מים לכולם. הבעייה היא שהחלוקה לא שווה. בהרבה מקרים למדינות העשירות יש יותר מים לנפש מאשר למדינות עניות.


נקודות חיכוך רבות קיימות סביב מי נהרות החוצים מדינות. דוגמאות לא חסר, כמו נהר הברמהפוטרה שמהווה מקור לחיכוך בין סין העושה שימוש במימיו במעלה הנהר לתחנות כח ומפחיתה את כמויות המים שמגיעות להודו הנדרשת להם לחקלאות. או למשל נהר הנילוס אשר על מימיו נאבקים סודן אתיופיה ומצרים. יש אף אנליסטים הטוענים שביחד עם הבצורת האיזורית הריי שבעיות המים היוו את אחד הגורמים להתעוררות המדינה האיסלאמית (דעאש).
שינויי אקלים גורמים כיום לשינוי במאזני המשקעים באיזורים שונים בעולם, כולל באיזורנו. תוסיפו לזה את תנועת אוכלוסייות הפליטים בין מדינות, והתוצאה היא עומס משמעותי על מקורות המים הטבעיים במדינות שונות - עד כדי כך שתושבים במדינות שכנות לנו כמו ירדן עשויים לראות מים בברזים רק יום או יומיים בשבוע. לאלו יש להוסיף צריכת מים גבוהה בשיטות השקייה לא מודרניות המביאות לבזבוז גדול של מים והעמקת המשבר.


הפתרון לבעיות הללו מורכב ולעתים נראה בלתי אפשרי, אבל צמצום הבעייה טמון לא מעט בהנדסת תעשיות מים, אשר מביאה לחלוקה טובה יותר של המים, פיתוח מקורות מים חליפיים, מיחזור וצמצום הצריכה. ושתדע, גיא, שישראל מובילה בתחומים אלו ומהנדסיה עשויים להיות בורג מרכזי בכל פתרון שיתגבש.

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by