בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
פוליטי-מדיני 
"חוק V-15" אושר במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית 

"חוק V-15" אושר במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית

 
פוליטי-מדיני |
 

חוק מימון המפלגות, שמטיל הגבלות קשות על גיוס תרומות של עמותות פוליטיות המקיימות קמפיינים שונים במהלך מערכת בחירות, אושר על ידי מליאת הכנסת בתמיכתם של 41 חברי כנסת. 27 ח"כים אחרי התנגדו. לפי החוק, תותר קבלת תרומות מחו"ל – אך רק עד שליש מסך התרומות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שלט הארגון (ארכיון)
 שלט הארגון (ארכיון)   צילום: עמוד הפייסבוק של V15 
 
 

מליאת הכנסת אישרה אמש (שני) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק מימון מפלגות, הידוע בכינויו "חוק V-15". מטרת החוק להטיל הגבלות די קשות על גיוס תרומות של עמותות פוליטיות המנהלות קמפיינים בזמן מערכות בחירות.

 

לפי הצעת החוק, שאושרה בתמיכתם של 41 ח"כים ובהתנגדותם של 27, תוטל חובת התארגנות ודיווח, וכן הגבלות על תרומות, על אזרח או קבוצת אזרחים שמעוניינים לבצע פעילות בחירות שלא דרך מפלגה או גוף הקשור לסיעה, בהתאם למדרגות שנקבעו.

 

>> כתבות נוספות בחדשות 10:

בשל החשש לטרור: איסור נשיאת מכשירים אלקטרוניים בטיסות לארה"ב

האביב בדרך: מעונן חלקית עם עלייה קלה בטמפרטורות

צה"ל אישר: מל"ט ישראלי נפל בשטח סוריה, העניין בבדיקה

 

החוק מגדיר פעילות בחירות כיצירת מאגר מידע ובו פרטים מזהים של בוחרים לצד מידע בדבר כוונות ההצבעה שלהם, הסעת בוחרים ביום הבחירות שלא לפי חוק ושלא בתמורה מלאה לשם הבטחת הצבעתם, פנייה ישירה לבוחרים להצביע בעד או נגד רשימה מסוימת וכן תעמולה באמצעות מודעות פרסום שמטרתה לקרוא להצביע בעד או נגד רשימת מועמדים.

 

 
מסיבת העיתונאים של "הליכוד" נגד V15 בבחירות 2015 (ארכיון)
 מסיבת העיתונאים של "הליכוד" נגד V15 בבחירות 2015 (ארכיון)   צילום: הליכוד 
 

עוד קובעת הצעת החוק שלוש מדרגות לגיוס תרומות ופעילות בחירות: עד לסכום של 100 אלף שקלים - לא תחול כל הגבלה. בין סכום של 100 אלף שקלים ועד ל-400 אלף שקלים - תחול חובת רישום אצל מבקר המדינה והגבלת תרומות, ואילו פעילות מעל סכום של 400 אלף שקלים תחייב התאגדות ומינוי רואה חשבון ותחל הגבלה חמורה יותר על גובה התרומות. כמו כן, נקבע כי תותר קבלת תרומות מחו"ל, אך רק עד שליש מסך התרומות, כשסך התרומות הכולל לא יעלה על 600 אלף שקלים.

 

בבחירות לכנסת ה-20, שנערכו לפני שנתיים, פעלו מספר תנועות במטרה ברורה להשפיע על תוצאות הבחירות, הדומיננטית שבהן הייתה תנועת "V15" אשר טענה שאינה מזוהה עם גוף פוליטי מסוים. התנועה העבירה מסרים שליליים כנגד אישים פוליטיים שונים, ובראשם ראש הממשלה בנימין נתניהו, אולם לכאורה לא הביעה תמיכה פומבית באף אחת מהרשימות שהתמודדו לכנסת.

 

החוק הנוכחי, כפי שפורש על ידי מבקר המדינה לשעבר אליעזר גולדברג בבחירות לכנסת ה-15, קובע שבכדי להוכיח שפעילותו של גוף "קשורה לסיעה", יש להראות שפעילים מרכזיים במפלגה הינם גם פעילים בגוף החיצוני או להראות זיקה משמעותית במקורות המימון או בפעילותו קושרים את הגוף לסיעה. לפי הדין הקיים, פעיל בולט של מפלגה אשר מודיע בסמוך לבחירות שאינו מעורב בפעילות מפלגתית (אך הוא עדיין מזוהה עם המפלגה ציבורית), רשאי להיות מעורב בגוף חוץ מפלגתי אשר מקיים פעילות שבאופן טבעי נעשית על ידי מפלגות.

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by